Otázky a odpovědi

20.11.2014 08:59

Obecně o průkazu energetické náročnosti budovy PENB

 
Povinnosti zpracovávat průkazy energetické náročnosti budovy (dále jen PENB) si v našich mediích všiml většinou již každý. Na jaké budovy a v jakých případech je ale dle zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření s energií nutné PENB zpracovat a kde jsou možné výjimky, již každý neví.
 
Opusťme problematiku zpracování průkazu energetické náročnosti budovy PENB při prodejích a pronájmech nemovitostí a zaměříme se především na povinnost zpracování (lidově nazývaných energetických štítků) pro bytová družstva a SVJ, kde je nyní povinnost aktuální, aniž by se dům prodával, pronajímal, čí rekonstruoval.
 
 

Kdo má vlastně povinnost mít vyhotoven průkaz energetické náročnosti budovy PENB a do kdy?

 
Zákonná povinnost mít  průkaz energetické náročnosti budovy PENB se týká všech bytových družstev a SVJ na území České Republiky pod pokutou v maximální výši 200 000 Kč. Odhadujeme, že do konce roku by mělo povinnost splnit cca 65% všech SBD a SVJ. Zvýšení poptávky a také i ceny již zaznamenáváme.
Zda-li průkazy energetické náročnosti budovy PENB mít, nebo ne, se řídí tzv. energeticky vztažnou plochou. Zjednodušeně se dá tato plocha vysvětlit, jako zastavěná plochou budovy x počet vytápěných podlaží.
 
Povinnost do 1. 1. 2015 se týká všech bytových, administrativních a komerčních budov nad 1 500 m2 energeticky vztažné plochy.
Povinnost do 1. 1. 2016 se týká všech bytových, administrativních a komerčních budov nad 1 000 m2 energeticky vztažné plochy.
Povinnost do 1. 1. 2019 se týká všech bytových, administrativních a komerčních budov pod 1 000 m2 energeticky vztažné plochy.
 

Pozor na chyby a podvody při tvorbě průkazu energetické náročnosti budovy PENB

 
Díky velkému rozmachu a potenciálu tvorby průkazů energetické náročnosti budovy PENB se na trhu objevilo mnoho nekvalitních a podvodných zpracovatelů. Mezi nejčastější chyby patří tvorba ze starých projektových dokumentací. Ze zkušenosti víme, že u stávajících objektů je projektová dokumentace z 85 % nedostačující a PENB pro SVJ se z ní nedá tvořit. Další a horší záležitostí je tvorba z fotografií, z internetových vyhledávačů, nebo dokonce tvorba po telefonu.
 
Pozor také na velice neseriózní nabídky průkazů energetické náročnosti budovy PENB, typu ,,JIŽ OD‘‘. Zpravidla od 1800 - 2500 Kč vč. DPH. Po vstupu na web se proklikáváte a proklikáváte, až je Vaše cena úplně jinde a na nemovitost se zpravidla nikdo nepřijede podívat. Tyto průkazy většinou neprojdou povinnou kontrolou Státní energetické inspekce. Toto tzv. zpracováníPENB na dálku se rozhodně nedá doporučit. Majitelé domů si ho zpravidla poté budou muset nechat zhotovit znovu a místo úspory nakonec zaplatí dvakrát. Tyto nabídky PENB pro SVJ jsou charakteristické svou velice nízkou cenou (kolem 2 - 3 tis Kč) a navíc bez fyzické kontroly specialisty.
 
 

Jaký je správný postup zhotovení průkazu energetické náročnosti budovy pro SVJ?

 
Správný a prakticky jediný postup zpracování průkazů energetické náročnosti budovy PENB je vždy s technickou a stavební kontrolou celého objektu technikem, nebo inspektorem nemovitostí. V ojedinělých případech si objekt měří sami auditoři. Technik musí zkontrolovat technický a stavební stav objektu, ověřit si zdroj vytápění a ohřevu vody, porovnat úsporné osvětlení proti klasickému, vše si vyměřit a zkontrolovat a až tehdy se dá PENB považovat za opravdu správný.
Kvalitní a spolehlivé společnosti nabízí konečné a kompletní ceny za zhotovení průkazu energetické náročnosti budovy PENB, bez jakýchkoliv příplatků, již se zjištěním stávajícího technického a stavebního stavu, včetně dojezdu technika. Navíc vše je velice rychlý a snadný proces, který majitelům nemovitostí, ať jsou SVJ, nebo SBD neudělá žádné vrásky na čele.